Özgün Liderlik Nasıl Yapılır?

HBR Duygusal Zekâ kitapları, okuyuculara iş yaşamında insani dokunuşlar üzerine önemli detaylar sunmaktadır. Seride yer alan Mindfulness, Resilience, Mutluluk, Empati ve Özgün Liderlik kitaplarında uzman yazarlar tarafından çeşitli araştırmalar temelinde iş yaşamına dair altın değerinde notlar aktarılmaktadır. Optimist Yayınları tarafından bu kitaplar Türkçeye kazandırılmıştır.

Özgün Lider, amacına tutkuyla sarılır, benimsemiş olduğu değerleri istikrarlı ve tutarlı şekilde uygular ve sadece aklıyla değil duygularıyla da liderlik yapar. İnsanlarla uzun vadeli ilişkiler kurar ve hedefleri başarmak için disiplinle çalışır. Akılda kalması için ATDİ – ADDU olarak özetleyebiliriz.

  • Amaç
  • Tutku
  • Değer
  • İstikrar
  • Akıl ve duygu
  • Disiplin
  • Uzun vade

Özgün liderlik niteliğinizi keşfetmek için kendinizi geliştirmeye yönelik bir çaba içinde olmalısınız.

Liderliği geliştirmenin yollarından biri, bizi sıkıntıya sokacak, terletecek ancak yeni şeyler öğrenmemizi sağlayacak zor görevler üstlenmektir.

Özgün lider, hayatı pasif bir birey olarak sürdürmek yerine, tecrübelerinden kişisel bir farkındalık çıkararak yaşamayı tercih edendir.

Birçok liderin hayatını değiştiren bir mentoru vardır. Bu ilişkide iki taraf da yeni şeyler öğrenir, birbirlerinin benzer değerlerini keşfeder ve keyifli anlar paylaşır. Kendinizden daha nitelikli kişilerle fikir alışverişi yapmak gelişim açısından faydalı olabilir.

Bir Gallup araştırmasına göre, çalışanların %70’i, işini sevmiyor ve kendini işyerine ait hissetmiyor. Liderin, çalışanlar üzerinde “Bize ailesi gibi davranıyor” hissiyati ve samimiyeti oluşturması memnuniyet ve performans açısından yararlı olabilir.

Stanford Üniversitesi öğretim üyesi, psikolog Carol Dweck, bir dizi ustalıkla tasarlanmış deneyle, başkalarının bizi nasıl gördüğüne dair kaygımızın bizi yeni ve alışılmadık işleri öğrenmekten alıkoyduğunu ortaya çıkarmıştır. “Başkası ne der” düşüncesi özgüven eksikliğine yol açmakta ve kişinin potansiyelini ortaya koymasına engel olmaktadır. İcat çıkarma(k) için çaba gösterilmelidir.

Özgün liderlik, başkasını taklitle değil gelişim gösterek kendiniz olmanızdır. Olaylara farklı bakabilmek ve şahsına münhasır bir davranış stili uygulamak tarih boyunca özgün liderlerin öne çıkan özelliklerinden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir