Jeff Bezos

2009 Aralık ayının sonlarında, 1994 yılında e-alışveriş sitesi Amazon.com’u kuran Jeff Bezos ile yapılan bir röportajda “Kötü giden ekonomiye rağmen Amazon muhteşem bir yıl geçirdi. Bunu nasıl başardınız?” sorusuna verilen cevap şöyle:

“Temel satış kurallarına uyarak. Yani seçenek sunmaya, düşük fiyat vermeye, güvenilirliğe, kullanışlılığa ve ürünü hızlı teslim etmeye odaklanarak. Bu yaklaşımla hareket ettiğimiz 14 yıllık birikimin sonucu bu. Her zaman ‘iyi bir konumdaysak, nedeni üç-beş yıl önce yaptığımız işlerdir’ derim. Yani bu konumda olmamızın sebebi şu anda çıkardığımız iyi iş değil.”

2001 yılının son çeyreğine kadar ciddi oranda zarar açıklayan (kâra geçmesi oldukça uzun süren) şirketin 2009 yılı cirosu bir önceki yıla göre % 28 artarak 24,509 milyar dolara ulaşmış durumda. ‘İşe uzun vadeli bakmanın’ gereğini sanırım bizim şirket yöneticilerinin öğrenme vakti geldi de geçiyor bile.

Hazır Jeff Bezos’tan bahsetmişken bir sözünü aktararak yazıyı bitirelim.

Mayıs 1997’de, amazon.com yıllık 60 milyon USD ciroya 125 çalışanla ulaşıyor. Yine aynı tarihte ünlü kitap zinciri Barnes&Noble, 30,000 çalışan ve yıllık 3 milyar USD ile online kitap satışına başlıyor. Amazon.com’a rakip oluyor yani. ‘Bu durum amazon’un sonunu getirecek’ tarzında çeşitli haberler yapılıyor. Jeff Bezos, çalışanlarına şunu söylüyor:

“Müşterilerimizden korkun. Çünkü bize parayı veren onlar. Rakiplerimiz hiçbir zaman bize para vermeyecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir