SMS/MMS Marketing

Sosyal mecraların özü: interaktif iletişim” yazı dizisinde ele alacağım 7. konu, SMS-MMS Marketing. Birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlamada yeni bir kavram olan “Mobil Pazarlama” kısaca, bir mobil cihazla (cep telefonu vs.) ile ilişkilendirilmiş tüm pazarlama faaliyetlerini adlandırmak için kullanılır. Bu pazarlama faaliyetlerinin arasında en klasiği olarak adlandırılabilecek SMS(Short Message Service – Kısa Mesaj Servisi) ve MMS(Multimedia Message Service) ile olan iletişimden, bluetooth ve mobil oyunların içindeki reklamlar ile olan iletişime kadar sınırları yaratıcılarının hayal gücüne kalmış, geniş bir yelpazede ürünler ve mecralar yer alıyor. Cep telefonlarına gelen mesajların uyarı sesinden dolayı, ‘Blip Pazarlama’ olarak da adlandırılan mobil pazarlamanın kurallarını tanımlayan organizasyonun adı ise Mobile Marketing Association (MMA)dır.

Ülkemizdeki cep telefonu ve smart türü (iphone, blackberry) telefonlardaki hızlı artış, klasik bir pazarlama kampanyasının içerisine eklenen mobil “call-to-action” uygulama sayesinde kampanya ve seçilen iletişim kanalının etkinliği hakkında sağlıklı bir ölçümleme yapılması, bu kanalın pazarlama amaçlı kullanımına olan ilgiyi arttırıyor.

Mobil pazarlama, lokasyon ve zaman açısından hedef kitleye istenilen şekilde ulaşılmasında etkin yöntemlerden biridir ve geleneksel pazarlama mecralarına entegre edilir. En bilinen örnekler; promosyon, reklam, sponsorlu oyun, SMS, barkod’lu SMS ve lokasyon bazlı sevisler (örneğin; bir futbol maçında kazanan takımın veritabanında yer alan taraftara “bugünkü galibiyetin anısına, yünlü eldiven ve baskılı formayı stadta bulunan mağazamızdan bu mesaj ile X indirimle alabilirsiniz” gibi bir mesajın izin alınarak gönderilmesi) gibi değişik kurgulardır.

Mobil Pazarlama iyi kurgulandığı takdirde, en başarılı pazarlama ve CRM (veri toplama) uygulamalarından biridir. Çünkü kitlesel değil, kişiseldir. Markalar açısından bakacak olursak, yüksek katılım sağlayan müşteriler ile interaktif bir ilişki içine girilebilir. İnteraktif SMS sistemi, hedef kitlenize göndereceğiniz sorulara anında cevap almanızı sağlıyor.

Mobil Pazarlamada başarının en önemli anahtarı ise, hedef kitlenizi iyi tanımanızdan geçiyor. Hedef kitlenizle ilgili topladığınız bilgiler ne kadar doğru ve fazlaysa başarıya ulaşmakta o kadar kolay olacaktır… Günümüzde cep telefonları sayesinde bilgi toplamak hızlı, kolay ve ekonomiktir.

Günümüzün yeni trendlerinden biri mobil pazarlamadır ve gelecek yıllarda mobil cihazların gelişimiyle bu durum daha da yaygınlaşacaktır. Mobil pazarlama ile kısaca şunları gerçekleştirmek mümkündür:

* İzinli veri tabanı oluşturma (mobil pazarlama kampanyalarına alınacak feedback ile veritabanı oluşturulması.)

* Araştırma ve ölçümleme yapma (MMS ve SMS ile anketler yapılıp, olumlu-olumsuz görüşler alınabilir.)

* Bilinirliği artırma (Mobile Advergame, Wap Banner, Toplu MMS gibi.)

* Bağlılığı artırma (‘puan topla, sinema/haber paketi üyesi ol’ gibi.)

 * Konumlandırma (mobil kanalların kullanımı ile firmanın inovasyon yapma imajını güçlendirme.)

Ve son olarak, (belki de en önemli avantajı) mobil ödeme ile doğrudan ürün/hizmet satışı yapabilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir